Likwidacja pieców węglowych Kraków, wniosek o dofinansowanie palenisk węglowych, program ograniczenia niskiej emisji w Krakowie 2014



Uchwała Rady Miasta, zatwierdzająca zasady realizacji Programu Ograniczania Niskiej Emisji w Krakowie w 2014 roku uprawomocniła się i ostatecznie weszła w życie. Wysokość dotacji to 900 złotych za każdy zamontowany kW wykazany we wniosku o udzielenie dotacji.

Osoby zainteresowane skorzystaniem z programu i uzyskaniem nawet 100% dofinansowania zamiany pieców węglowych na nowoczesne, proekologiczne dynamiczne piece akumulacyjne nie powinny jednak czekać ze złożeniem wniosku, gdyż z góry wiadomo że pieniędzy zabraknie dla wielu chętnych - tak było w zamkniętym już programie na 2013 rok.

1. Wniosek o udzielenie dotacji na wymianę palenisk węglowych ( likwidację pieców węglowych ) należy składać w Urzędzie Miasta Krakowa, Kancelarii Magistratu pl. Wszystkich Świętych 3/4 lub w Punkcie Obsługi Mieszkańców os. Zgody 2- pokój 7, jak również można przesłać na adres: Wydział Kształtowania Środowiska UMK, 31-949 Kraków, os. Zgody 2

Osoby prywatne - wzór wniosku dla osób prywatnych o udzielenie dotacji ze środków budżetu Miasta Krakowa na likwidację palenisk węglowych i montaż dynamicznych pieców akumulacyjnych - KLIKNIJ

Firmy - wzór wniosku dla przedsiębiorców o udzielenie dotacji celowej ze środków budżetu Miasta Krakowa na likwidację palenisk węglowych i montaż dynamicznych pieców akumulacyjnych - KLIKNIJ

Firmy - załączniki do wniosku dla przedsiębiorcy o udzielenie dotacji celowej ze środków budżetu Miasta Krakowa - KLIKNIJ

Wnioski złożone w danym miesiącu komisja rozpatruje po zakończeniu tego miesiąca. Czas rozpatrywania tych wniosków nie przekracza 60 dni, licząc od pierwszego dnia następnego miesiąca.

2. Przyznanie dotacji następuje na podstawie umowy cywilno-prawnej o udzieleniu dotacji, zwanej dalej umową. Wzór umowy określający zasady jej realizacji jest poniżej:

Osoby prywatne, firmy i instytucje:

Wzór umowy o udzieleniu dotacji celowej z budżetu Miasta Krakowa na realizację zadań z zakresu ochrony środowiska - KLIKNIJ

3. Rozliczenie dotacji oraz wzór wniosku o rozliczenie dotacji

Beneficjent jest zobowiązany do realizacji zadania po zawarciu umowy w terminach, zakresie i na zasadach w niej określonych oraz rozliczenia dotacji w ciągu 14 dni od zakończenia prac jednak nie później niż do dnia 15 listopada 2014 roku. Przekazanie dotacji na realizację zadania nastąpi po jego zakończeniu i akceptacji prawidłowego rozliczenia. Dla rozliczenia dotacji beneficjent przedkłada prawidłowo wypełniony wniosek o rozliczenie dotacji i wszystkie wymagane dokumenty zgodnie z zapisami umowy, pod rygorem odmowy wypłaty przyznanej dotacji.

Osoby prywatne - wzór wniosku dla beneficjentów niebędących przedsiębiorcą o rozliczenie dotacji celowej ze środków budżetu Miasta Krakowa - KLIKNIJ

Firmy - wzór wniosku dla przedsiębiorcy o rozliczenie dotacji celowej ze środków budżetu Miasta Krakowa - KLIKNIJ

Do wymiany pieców opalanych węglem na dynamiczne piece akumulacyjne zachęcam zwłaszcza mieszkańców centrum miasta, gdzie ilość pieców węglowych jest największa Właśnie w centrum, zanieczyszczenie najbardziej daje się we znaki a instalacja sieci ciepłowniczej jest najtrudniejsza i najmniej prawdopodobna.

W takich warunkach najłatwiejsze jest zastosowanie rozwiązań indywidualnych, a więc dynamicznych pieców akumulacyjnych takich firm jak: Stiebel Eltron, AEG, Inproel.
Bardziej szczegółowe informacje dotyczące doboru, montażu, cen dynamicznych pieców akumulacyjnych jak również pomoc i doradztwo w temacie dotacji dotyczącej wymiany palenisk węglowych na ekologiczne systemy grzewcze, uzyskacie Państwo w firmie:

INPROEL Kraków 
ul. Kremerowska 12/3 ( przecznica z Karmelickiej ).
Kontakt:
12 429-50-63,
12 423-40-53,
501-755-422,
509-649-009,
www.inproel.pl,
inproel@inproel.pl

W wielu miejscach, montaż dynamicznego pieca akumulacyjnego  nie wymaga skomplikowanych prac budowlanych. Dysponując odpowiednim przydziałem mocy elektrycznej, można takie piece instalować w starych budynkach, w których problemy z kominami i wentylacją, uniemożliwiają np. wybór ogrzewania gazowego.

Dynamiczne piece akumulacyjne, to również rozwiązanie racjonalne z punktu widzenia kosztów eksploatacyjnych. Obowiązująca w tym roku stawka za energię elektryczną w popularnej dla celów grzewczych tzw. „taryfie nocnej”, to niecałe 30 gr za 1 kWh. W sytuacji spadających cen na rynku energii elektrycznej, stawka ta nie powinna wzrosnąć. Coraz głośniej też mówi się o gwarancji utrzymania ceny energii dla potrzeb ogrzewania elektrycznego w ramach programu ograniczenia niskiej emisji w Krakowie, przez minimum dwa lata.

Już  teraz warto dokonać analizy potrzeb  grzewczych i doboru grzejników. Warto też postarać się o zapewnienie przydziału mocy dla ogrzewania elektrycznego. Otrzymane z Zakładu Energetycznego „Warunki przyłączenia”, uzyskuje się bezpłatnie a ich ważność trwa przez dwa lata. Dopiero w momencie ostatecznej decyzji zainstalowania nowego ogrzewania, dokonuje się płatności za dodatkowe kilowaty. To jednak ma miejsce po uzyskaniu informacji o przydzieleniu dotacji a więc w sytuacji zapewnienia przez Urząd Miasta o dofinansowaniu instalacji nowego ogrzewania.

Składany wniosek o dotację, z załącznikiem w postaci wspomnianych „Warunków przyłączenia”, zdobędzie wyższą punktację, niż wniosek nie poparty zapewnieniem o dodatkowym przydziale mocy dla celów grzewczych.

Warto skorzystać z dotacji i zainstalować nowoczesne, proekologiczne ogrzewanie z pomocą środków publicznych. Coraz częściej bowiem mówi się o koniecznych zmianach w polskim prawie i zakazie stosowania paliw stałych (głownie węgla) w niektórych rejonach Polski. Nie ulega wątpliwości, że Kraków, który jest najbardziej zanieczyszczonym miastem w Polsce, zostałby takim prawem objęty w pierwszej kolejności. 

Szczegółowe zasady dotacji, likwidacji palenisk węglowych w Krakowie można przeczytać na stronie Urzędu Miasta Krakowa pod poniższym linkiem:

OGŁOSZENIE O NABORZE WNIOSKÓW W RAMACH PROGRAMU OGRANICZANIA NISKIEJ EMISJI DLA MIASTA KRAKOWA NA ROK 2014 - KLIKNIJ








[powrót do góry]
Wędzenie
Ogrzewanie
Klimatyzacja
Statystyka
  • Użytkowników online: